YÖK ATLAS
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | 2021-2022 Düzey Belirleme Sınavı (DBS)
Duyuru Arşivi
2021-2022 Düzey Belirleme Sınavı (DBS)

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI DÜZEY BELİRLEME SINAVI


Düzey Belirleme Sınavı (DBS), 2021-2022 akademik yılında üniversitemizin eğitim dili %30  ve %100 İngilizce olan programlarına kayıt yaptıran öğrenciler ve isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık eğitimi alacak olan öğrenciler için uzaktan (online) yapılacaktır. 

2021-2022 akademik yılında üniversitemizin eğitim dili %30 ve %100 İngilizce olan programlarına kayıt yaptıran öğrenciler ve 2021-2022 akademik yılında isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi alacak olan öğrenciler haricindeki hiç kimse bu sınava kayıt yaptırmış olsa dahi sınava kabul edilmeyeceklerdir. 

 

 

BAŞVURU SÜRECİ

06-16 Eylül 2021 (16 Eylül saat 17:00 itibarıyla kayıtlar sona erecektir.)


 

SINAV PROGRAMI

Sınav iki aşamalı olarak gerçekleşecektir. Birinci kısım yazılı sınavdan 13 puan ve üzeri alan öğrenciler ikinci kısım yazılı sınava ve konuşma sınavına girmeye hak kazanacaklardır.  Sınav Örneği İçin Tıklayınız.

 

 

DBS Online (2021-2022)

SINAV GÜNÜ:

20 EYLÜL 2021

Birinci Kısım

İlk Grup

Yazılı Sınav: 09:00

İkinci Grup

Yazılı Sınav: 10:30

İkinci Kısım

Yazılı Sınav: 13:00

Konuşma Sınavı: 15:00

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLER: 

 

Online DBS, Zoom ve Google uygulamaları üzerinden gerçekleştirilecektir. Sınav salonları 17 Eylül 2021 Cuma günü http://prep.fsm.edu.tr adresinden duyurulacaktır. Öğrencilerimizin sınavların başlangıç saatinden en az 5 dakika önce Zoom sınav salonuna giriş yaparak beklemeleri gerekmektedir.  Sınavın tüm kısımlarının öncesinde kimlik kontrolü yapılacaktır. Öğrenci veya TC kimliğini ibraz etmeyen öğrenciler sınava kabul edilmeyecektir. 

 

Online DBS’nin şeffaf ve denetlenebilir olması için sağlanması gereken teknolojik donanımlar aşağıdaki gibidir:

  • Güçlü bir internet bağlantısı (Kopmaya karşı yedek 1GB mobil veri)

  • İki adet kamera (Biri yüzünüzü göstermek için sınavı gerçekleştirdiğiniz aygıtın (laptop, masaüstü bilgisayar, tablet veya telefon) kamerası, öteki ekranınızı ve ellerinizi göstermek için bir telefonun arka kamerası)

 

Varsa, donanımsal eksikliklerinizi en kısa sürede tamamlamanız büyük önem arz etmektedir. Sınav süresince teknik bir sorun ile karşılaştığınızda sınav gözetmeniniz sizi sorununuzla alakalı yönlendirecektir.

DBS’den 65 ve üzeri puan alarak başarılı olan öğrenciler, 21 Eylül 2021 Salı günü http://prep.fsm.edu.tr adresinden duyurulacaktır. Başarılı öğrenciler, İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olmak ve doğrudan lisans programlarına başlamak isterlerse, ön kayıt yaptırmadan 22-23 Eylül 2021 tarihlerinde yüz yüze olarak Çamlıca Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek yeterlik sınavına (FSMEPT) girebilirler. 

DBS’den başarısız olan öğrenciler ile DBS’den başarılı olan fakat FSMEPT’e girmeyen ya da FSMEPT’e girerek bu sınavdan 65 veya üzeri bir puan alamayan %30 İngilizce programa kayıtlı öğrenciler ile 75 veya üzeri bir puan alamayan %100 İngilizce programa kayıtlı öğrenciler, DBS’den aldıkları puan doğrultusunda seviyelerine uygun İngilizce hazırlık sınıflarına yerleştirilirler. Öğrenciler, sınıflarını ve seviyelerini 24 Eylül 2021 tarihinde http://prep.fsm.edu.tr ve/veya otomasyon sisteminden öğrenebilirler. 

 

Sorularınız için prep@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Başarılar dileriz.                          
 

Yukarıdaki bilgileri okudum, kabul ediyorum. DÜZEY BELİRLEME SINAVINA BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi