• prep@fsm.edu.tr

2022-2023 Düzey Belirleme Sınavı (DBS)


FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI DÜZEY BELİRLEME SINAVI


Düzey Belirleme Sınavı (DBS), 2022-2023 akademik yılında üniversitemizin eğitim dili %30 ve %100 İngilizce olan programlarına kayıt yaptıran öğrenciler ve isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık eğitimi alacak olan öğrenciler için yapılacaktır.

2022-2023 akademik yılında üniversitemizin eğitim dili %30 ve %100 İngilizce olan programlarına kayıt yaptıran öğrenciler ve 2022-2023 akademik yılında isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi alacak olan öğrenciler haricindeki hiç kimse bu sınava kayıt yaptırmış olsa dahi sınav salonuna kabul edilmeyeceklerdir.

 

BAŞVURU SÜRECİ

5-8 Eylül 2022 (8 Eylül saat 17:00 itibarıyla kayıtlar sona erecektir.)

 

Başvuru için tıklayınız.

 

SINAV PROGRAMI

Sınav üç aşamalı olarak 12 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecektir. Temel sınav (written exam) ve yazma sınavı (writing) konuşma (speaking) sınavı.  Sınav Örneği İçin Tıklayınız.

 

12 Eylül 2022 Pazartesi

Temel Sınav (Written Exam): 09:30-11:30

Speaking Exam: 13:00-15:00 (Konuşma sınavına sadece A1 seviyesini geçen öğrenciler katılacaktır).

(A1 seviyesini geçen öğrencilerin konuşma sınav yeri ve saati 12 Eylül Pazartesi günü saat 12.30’da Çamlıca Yerleşkesi giriş panosundan  (Kat 1’de) duyurulacaktır).

 

SINAV YERİ

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Çamlıca Yerleşkesi

Küçük Çamlıca Mah. Çilehane Yolu Cad. No: 6/1 Üsküdar / İSTANBUL

Tel : +90 216 546 02 96 - Dâhili: 3007 / 3009

Küçük Çamlıca Yerleşkesi ’ne nasıl ulaşabilirim?

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Sınav salonları 10 Eylül 2022 Cumartesi günü http://prep.fsm.edu.tr adresinden ve yerleşke girişindeki panodan duyurulacaktır. Öğrencilerimizin sınavların başlangıç saatinden en az 15 dakika önce Çamlıca Yerleşkesine gelip, yerleşke girişindeki panodan sınav yerlerini kontrol ederek sınav salonlarında hazır bulunmaları gerekmektedir.

Sınavın tüm kısımlarının öncesinde kimlik kontrolü yapılacaktır. Öğrenci kimliğini ibraz etmeyen öğrenciler sınava kabul edilmeyecektir. (Öğrenci kimliğini edinememiş öğrencilerin e-devlet uygulaması veya FSMVÜ otomasyon sistemi üzerinden öğrenci belgelerinin çıktılarını almaları ve ayrıca nüfus cüzdanları ile sınav salonuna gelmeleri gerekmektedir.)

Sınavlarda yalnızca kurşun kalem kullanılabilecek olup tükenmez kalem veya pilot kalem kullanılması yasaktır. Öğrencilerimizin sınav salonuna kalem, silgi ve kalemtıraş ile gelmeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin eğitim düzeylerine sağlıklı bir şekilde yerleştirilebilmeleri için sınavın tüm kısımlarına girmeleri gerekmektedir. Sınavın herhangi bir kısmına girmeyen öğrenciler, doğrudan Elementary (Başlangıç) seviyesindeki İngilizce hazırlık sınıfına yerleştirilebilirler. (Örn: Written Exam’e girilip, Speaking Exam’e girilmemesi durumu)

DBS’den 65’in altında puan alan öğrenciler, puanlarına göre seviyelerine uygun İngilizce hazırlık sınıflarına yerleştirileceklerdir. DBS’den 65 ve üzeri puan alarak başarılı olan öğrenciler, 13 Eylül 2022 Salı günü http://prep.fsm.edu.tr adresinden duyurulacaktır. Başarılı öğrenciler, İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olmak ve doğrudan lisans programlarına başlamak isterlerse, ön kayıt yaptırmadan 14 Eylül 2022 tarihinde yine Çamlıca Yerleşkesinde yapılacak olan yeterlik sınavına (FSMEPT) girebilirler.

DBS’den başarısız olan öğrenciler ile DBS’den başarılı olan fakat FSMEPT’e girmeyen ya da FSMEPT’e girerek bu sınavdan 65 veya üzeri bir puan alamayan %30 İngilizce programa kayıtlı öğrenciler ile 75 veya üzeri bir puan alamayan %100 İngilizce programa kayıtlı öğrenciler, DBS’den aldıkları puan doğrultusunda seviyelerine uygun İngilizce hazırlık sınıflarına yerleştirilirler. Öğrenciler, sınıflarını ve seviyelerini 17 Eylül 2022 tarihinde http://prep.fsm.edu.tr ve/veya otomasyon sisteminden öğrenebilirler. 

 

Sorularınız için prep@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Başarılar dileriz.        

Yabancı Diller Bölümü