• prep@fsm.edu.tr

FSMEPT nedir?


Fatih Sultan Mehmet English Proficiency Test (FSMEPT), Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencileri için düzenlenen İngilizce Yeterlik Sınavı'dır. Bu sınav Orta-üstü (Upper-intermediate, B2) düzeyde bir sınavdır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma kısımlarından oluşur. %30 İngilizce programlarda öğrenciler hazırlık sınıfında B1 seviyesini tamamlayıp FSMEPT’e girebilirler, ve bu sınavdan 65 aldıkları takdirde bölümlerine geçebilirler. B2 seviyesini tamamlayan %30 İngilizce programlarına kayıtlı öğrenciler ise FSMEPT sınavına girmeden bölümlerine geçebilirler. %100 programlarda ise öğrenciler sadece B2 seviyesini tamamladıkları zaman FSMEPT’e girebilirler. Bu öğrencilerin bölümlerine geçebilmeleri için tek seçenek FSMEPT sınavından 75 ve üzeri bir puan almaktır.

 

FSMEPT NewComers I-II:

FSMEPT NewComers I, yalnızca yeni kayıt 1. yerleştirme lisans öğrencileri için,

FSMEPT NewComers II, yalnızca yeni kayıt 2. yerleştirme lisans öğrencileri için akademik yılın başında uygulanan yeterlik sınavlarıdır.

 

FSMEPT Mid-Year Sınavı

İngilizce hazırlık programında öğrenim görmekte olan öğrenciler için güz dönemi sonunda uygulanan sınavdır. Bu sınava girmek için öğrencilerin en az Orta (Intermediate, B1) düzeyi başarıyla tamamlamış ve devam şartını yerine getirmiş olmaları gerekir.

 

FSMEPT Final Sınavı

İngilizce hazırlık programının tamamlandığı Haziran ayı içerisinde İngilizce hazırlık programında kayıtlı öğrenciler için düzenlenen İngilizce yeterlik sınavıdır. Bu sınava girmek için öğrencilerin en az Orta (Intermediate, B1) düzeyi başarıyla tamamlamış ve devam şartını yerine getirmiş olmaları gerekir.

 

*Sınav örneğini "ÖRNEK FSMEPT" başlığı altındaki sayfadan görebilirsiniz.

**FSMEPT sınav tarihleri için İngilizce Hazırlık Programı akademik takvimine bakınız.