• prep@fsm.edu.tr

SIKÇA SORULAN SORULAR


SIKÇA SORULAN SORULAR

İngilizce Hazırlık Programından Dış Sınavlarla Muafiyet

Dış yeterlilik ile İngilizce Hazırlık Programından muaf olmak için hangi dış sınavlardan kaç puan almalıyım?

Dış sınav sonuçları, giriş tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.

PTE Academic: 90 üzerinden en az 55 puan gerekmektedir.

TOEFL IBT: 120 üzerinden en az 72 puan gereklidir.

YDS: 100 üzerinden en az 65 puan gerekmektedir.

YÖKDİL: 100 üzerinden en az 65 puan alınması gerekmektedir.

CPE: C CAE: C

Dış Yeterlik Sınav sonucumu ne zamana kadar ve nereye göndermeliyim?

Akademik takvimde belirtilen tarihlerde Yabancı Diller Bölümüne teslim edilmelidir.

Farklı bir üniversiteden aldığım İngilizce yeterlilik sınavı sonucumu muafiyet için kullanabilir miyim?

Sonuçların güvenirliği ve denkliği konusunda araştırma yapılacak ve ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilecektir. Sunulan sonucun güvenilirlik ve eşdeğerlik gereklerini karşılamaması durumunda muafiyet başvurusunun kabul edilmeyebileceği unutulmamalıdır.

İngilizce Hazırlık Programında Eğitim

İngilizce Hazırlık Programı ne kadar sürer?

İngilizce Hazırlık Programının süresi bir akademik yıldır. Hazırlık Programında başarılı olan öğrenciler, birinci öğretim yılının sonunda ikinci öğretim yılının başında kendi bölümlerinde öğrenim görmeye başlarlar. Birinci öğretim yılı sonunda başarılı olamayan öğrenciler Hazırlık Programı'nda öğrenimlerine devam ederler. Ancak azami öğrenim süresi iki yıl olduğundan, ikinci öğretim yılı sonunda başarısız olan öğrencilerin üniversite ile ilişiği kesilir.

İngilizce Hazırlık Programında yarıyılda başarı durumu, aşağıdaki durumlarda da mümkündür:

Akademik yıl başında Düzey Belirleme Sınavı'na girip Intermediate düzeyinde eğitime başlayan öğrenciler, güz döneminde Upper Intermediate düzeyini başarı ile tamamlayarak FSMEPT sınavına girmelerine gerek kalmadan Hazırlık Programını başarıyla tamamlarlar ve derse başlayabilirler. Bahar yarıyılında ise kendi bölümlerinde öğrenim görürler.

Akademik yıl başında yapılan Düzey Belirleme Sınavı'na girerek yüksek puan alan ve Pre-Intermediate veya Intermediate düzeyinde eğitime başlayan öğrenciler, güz dönemi sonunda uygulanacak olan FSMEPT muafiyet sınavına girmeye hak kazanırlar. Güz döneminde Intermediate seviyesini başarıyla tamamlamaları durumunda. Başarılı oldukları takdirde bahar döneminde kendi bölümlerinde okumaya başlayabilirler.

İngilizce Hazırlık Programı'nda uygulanan kur sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Bir akademik yıl 4 seviyeden oluşur ve her kur 8 hafta sürmektedir. Öğrencilerin bir sonraki seviyeye geçebilmeleri için her seviyeyi başarıyla tamamlamaları gerekir. Öğrencilerin başarılı sayılabilmesi için genel not ortalamasının 65 olması gerekir. Bir dersten başarısız olan öğrenci o dersi tekrar etmek zorundadır. Kur sistemi sıralaması aşağıdaki gibidir:

Kur sonunda sınıfım değişti, arkadaşlarımın olduğu sınıfa geçmek istiyorum. Mümkün mü?

Hayır, bu mümkün değil. Sınıf değiştirme işlemi tüm faktörler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir ve öğrencilerin herhangi bir nedenle sınıf değiştirme talepleri kabul edilmez.

 

Kur Ortalama Hesabı

Kur ortalamamı nasıl hesaplayabilirim (Elementary ve Pre-Intermediate öncesi öğrenciler için)?

A1 (Temel) ve A2 (Pre-Intermediate) seviyesindeki öğrencilerin değerlendirilmesi için aşağıdaki puanlama tablosu kullanılacaktır. GPA, yüzdelere bakılarak hesaplanabilir.

Ortalama GPA'mı nasıl hesaplayabilirim (Intermediate ve Upper-Intermediate Düzey öğrenciler için)

B1 (Intermediate) ve B2 (Upper Intermediate) düzeyindeki öğrencilerin değerlendirilmesi için aşağıdaki puanlama tablosu kullanılacaktır. GPA, yüzdelere bakılarak hesaplanabilir.

İngilizce Hazırlık Programında Portfolyo ve Sınavlar

Yazma Portföyü neleri kapsayacak ve nasıl değerlendirilecek?

Her modülde öğrencilere 2 adet yazma ödevi verilir. Bilgisayar ortamında hazırlanacak ve müfredatta belirtilen saatlerde Google Classroom aracılığıyla öğrencilere verilecektir. Tamamlandı/eksik olarak derecelendirilir. Yazma ödevleri %5 etkilidir, her biri %2,5. Yazma portföyünün detayları Öğrenci El Kitabında belirtilmiştir.

Konuşma Projeleri neleri içermektedir ve nasıl değerlendirilecektir?

Öğrencilere her modülde 2 sunum projesi verilir. Projeler, her biri %5 olmak üzere toplam %10 etkilidir. Konuşma projelerinin detayları Öğrenci El Kitabında belirtilmiştir.

Quiz Sınavı nedir ve ne zaman uygulanır?

Quiz, her dersin 6. haftasında yapılır. A1 (Elementary) düzeyindeki öğrencilerin kelime ve dil bilgisi bilgilerini ölçer. A2 (Pre-Intermediate), B1 (Intermediate) ve B2 (Upper-Intermediate) öğrencilerinin okuma ve dinleme becerilerini ölçer.

Ara Sınav nedir ve ne zaman uygulanır?

Ara sınav (Achievement Test), her seviyenin 4. haftasında uygulanan açık uçlu bir sınavdır. Sınav, A1 (Elementary) ve A2 (Pre-Intermediate) seviyeleri için okuma, dinleme, dil bilgisi ve kelime bilgisi ve konuşma bölümlerinden oluşur. B1 (Orta) ve B2 (Orta-Üst) seviyelerinde okuma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşur. Ara sınav ortalama oranda %25 etkilidir.

Seviye Değerlendirme Testi nedir ve öğrenciler ne zaman girer?

Öğrenciler her kurun son haftasında Seviye Tespit Sınavına girerler. Sınav, A1 (Elementary) ve A2 (Pre-Intermediate) öğrencileri için okuma, dinleme, dil bilgisi ve kelime bilgisi, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. B1 (Orta) ve B2 (Orta-Üst) seviyeleri için Seviye Değerlendirme Testi okuma, dinleme, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. Kurs süresince devam şartını sağlamayan öğrenciler Seviye Tespit Sınavına giremezler. Seviye Değerlendirme Testinin genel puan üzerindeki etki oranı %40'tır.

Yerleştirme Testi nedir?

Öğrenciler akademik yılın başında Seviye Tespit Sınavına girerler ve öğrencilerin seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilmeleri için seviyelerinin belirlenmesinde kullanılır. Seviye Belirleme Sınavından 65 ve üzeri puan alan öğrenciler, muafiyet sınavı olan FSMEPT sınavına girmeye hak kazanırlar. FSMEPT sınavında başarısız olan öğrenciler, diğer öğrenciler gibi Seviye Tespit Sınavından aldıkları nota göre seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilirler.

 

Online platformlar (English Central ve Achieve3000) (ANA BAŞLIK 5)

English Central ve Achieve3000'den kaç puan alacağım?

Bu iki platformda görevleri yaptığınız sürece English Central ve Achieve3000, toplam puanınızı her biri için %5 oranında etkileyecektir, yani birleştirildiğinde toplam puanınızı %10 oranında etkileyecektir. %10'luk bir oran küçümsenmemelidir. Modüllerde başarısız olan öğrenciler genellikle 58-60 arasında bir puan alırlar ve platformları satın almadıkları ve görevlerini yapmadıkları için pişmanlık duyarlar.

Videoları izlemek için herhangi bir teknik donanıma ihtiyacınız var mı?

Hayır. Videoları izlemek için tarayıcılarınızın en güncel sürümünü kullanmanız yeterlidir. Ancak, en iyi performans için tarayıcınız olarak Google Chrome'u kullanmanızı öneririz.

Online platformları bir telefondan veya tabletten kullanabilir miyim?

Evet. Platformlar telefon ve tablet kullanımı için tasarlanmıştır.

Online platformlara katılmak zorunlu mu?

Hayır. Online platformlara katılım zorunlu değildir. Bununla birlikte, Online platformlar, kur sırasında toplam puanınıza katkıda bulunur.

Online platformları satın almak zorunlu mu?

Hayır. Online platformları satın almak zorunlu değildir. Bununla birlikte, Online platformlar, kur sırasında toplam puanınıza katkıda bulunur.

Online platformları ne zaman kullanabilirim?

Online platformları dersleriniz dışında istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak haftalık görevlerinizi tamamladığınızdan emin olun. English Central'ın kelime sınavlarının yalnızca size bildirildiği süre boyunca geçerli olacağını unutmayın.

Üyeliğim ne kadar süre aktif kalacak?

Üyelikleriniz her kur süresince aktif kalacaktır. Her kur başında Online platformları tekrar satın almanız gerekecektir.

Kullanıcı adımı unuttum, ne yapmalıyım?

Kullanıcı adınızı unuttuğunuzda prep@fsm.edu.tr adresine e-posta göndererek talep edebilirsiniz.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Şifrenizi unutursanız "Şifremi Unuttum" butonuna tıklayarak tekrar şifre alabilirsiniz. Ya da prep@fsm.edu.tr  adresine e-posta göndererek şifrenizi talep edebilirsiniz.

 

FSMEPT (Fatih Sultan Mehmet İngilizce Yeterlik Sınavı) (ANA BAŞLIK 6)

FSMEPT (Fatih Sultan Mehmet İngilizce Yeterlik Sınavı) Nedir?

FSMEPT, açık uçlu sorulardan oluşan ve dört dil becerisine odaklanan B2 düzeyinde bir sınavdır: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. FSMEPT sınavından 65 ve üzeri puan alan öğrenciler başarılı sayılırlar, İngilizce Hazırlık Programından muaf olurlar ve bölümlerinde okumaya başlayabilirler.

Öğrencilere FSMEPT ne zaman yapılmaktadır?

FSMEPT yılda dört kez yapılır; yaz okuluna kayıt yaptıran öğrenciler için öğretim yılı başında, güz ve bahar yarıyılı sonlarında ve yaz okulu sonunda.

İngilizce Hazırlık Programından sınavsız muaf olabilir miyim?

Evet mümkün. Upper-Intermediate seviyesini başarıyla tamamlayan öğrencilerin herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. Üst-Orta seviyeyi başarıyla tamamlayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Programı'ndan muaf sayılırlar ve bölümlerinde okumaya başlayabilirler.

 

İngilizce Hazırlık Programına Devam Koşulları (ANA BAŞLIK 7)

Katılım zorunluluğu var mıdır?

Evet, %85 devam zorunluluğu vardır. Öğrenciler derslerin %85'ine devam etmek zorundadır. Aksi takdirde başarısız olurlar ve Seviye Tespit Sınavına giremezler.

Devamsızlığımı nasıl takip edebilirim?

Eğitmenler, devamsızlıkları günlük olarak takip eder ve devam bilgilerini otomasyon sistemine girer. Öğrenciler, kayıt sırasında kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile aşağıdaki bağlantıya tıklayarak otomasyon sistemi üzerinden katılımlarını kontrol edebilirler.

https://obs.fsm.edu.tr/oibs/ogrenci/login.aspx

Kullanıcı adım ve şifrem ile otomasyon sistemine giriş yapamıyorum, ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda Öğrenci İşleri Ofisi ile iletişime geçilmelidir (1. Kat, Ofis 100A).

 

İngilizce Hazırlık Programında İzin Durumları (Ana Başlık 8)

Doktor raporum var, devamsızlıktan muaf olacak mıyım?

Hayır, doktor raporu aldığınız günler için devamsızlıktan muaf olmayacaksınız. Sadece ağır hastalığa yakalanıp heyet raporu (üç doktor tarafından imzalanmış sağlık raporu) veya hastaneye kabul belgesine sahip olup, belgesini üç gün içinde dilekçe yazarak İngilizce Hazırlık Programı Asistanına teslim eden öğrenciler muaf tutulabilir.